Długo mnie tu nie było, ale postanowiłam wykorzystać jedną z 18 życiowych szans na wspólne wakacje z dziećmi. Wiesz o tym, że tylko 18 razy będziecie spędzać ten czas razem? Potem Twoje dziecko raczej wybierze towarzystwo rówieśników.
Ja sama bałam się trochę wakacji z dziećmi (bez męża, dwie córki), bałam się przemęczenia, nerwów itd. Te obawy jednak dały mi do myślenia. Postanowiłam więc skoczyć na głęboką wodę, odłożyć pracę na potem i być tylko z dziećmi, dla nich, dla mnie, daleko od domu. I udało się. NIe było zmęczenia nie było nerwów, ale też nie było oczekiwań. I to jest właśnie klucz do fajnego rodzicielstwa. Zapomnieć o oczekiwaniach, bo one psują krew. Taka moja refleksja:)
Dziś jednak wracam z tekstem, który był mi kiedyś bardzo potrzebny. Kiedyś czyli na początku mojej rodzicielskiej ścieżki, kiedy czułam się wybitnie niekompetentnie, kiedy byłam tak zwaną „matką dzieckiem”. Być może dlatego, że nie miałam doświadczenia z okazywaniem uczuć swojemu dziecku (na kim miałabym praktykować?), miałam wewnętrzne obawy, czy moje dziecko mnie kocha. Czy aby na pewno mnie kocha? Wiem, że część mam, szczególnie świeżo upieczonych czy też mam o niskim poczuciu wartości (a tyczy się to większości z naszego pokolenia), ma takie dylematy.
Jeśli więc masz wątpliwości, przeczytaj ten tekst i przestań się przejmować.
Miłej lektury:)

Twoje dziecko…czy kiedykolwiek było coś doskonalszego?

Kochasz swoje dziecko tak bardzo, że aż byś je zjadła, ale czy dziecko kocha Ciebie?

Oczywiście potrzebuje Cię, ale czy kocha?

Skąd masz to wiedzieć?

Jak to sprawdzić?

Twoje dziecko zna Cię jeszcze zanim po raz pierwszy weźmiesz je w swoje ramiona. Będąc w Twoim łonie słyszy Twój glos, czuje Twoje ruchy i Twój zapach. Wszystko to zanim jeszcze przyjdzie na świat. Słyszy również swojego tatę oraz inne osoby. Wprawdzie nie zna Twojego dotyku, nie wie jeszcze, że będziesz je z czułością głaskać i tulić, ale zna Ciebie. Jesteś dla niego kimś bliskim, najbliższym, całym znanym światem.

Czy dziecko kocha od urodzenia?

Jeszcze nie. Dziecko nie przychodzi na świat wypełnione miłością bo brzegi. Ten proces będzie trwał. Również w Twoim przypadku często jest tak, że nie żywisz do noworodka wielkich uczuć, jesteś może obezwładniona, może szczęśliwa, ale równie dobrze możesz być zmęczona i zszokowana, jedną nogą już w stanie baby bluesa, który nie jest wymyślonym stanem a realnym zagrożeniem hormonalnym każdej nowej matki. Miłość musi wzrastać powoli, małymi kroczkami.

Niemowlę i matka rozwijają emocje poprzez budowanie i utrwalanie więzi, oraz poprzez zaspokajanie potrzeb. Dbamy nie tylko o zaspokojenie potrzeb maluszka. Równie ważne dla miłości są nasze potrzeby i ich zaspokajanie.

Jesper Juul (wybitny duński pedagog i terapeuta rodzinny, autorytet dla tysięcy rodziców na całym świecie) często zwracał uwagę na to, że rodzice nie potrafią zadbać o siebie i swoje potrzeby. “Należy zaspokajać potrzeby dziecka, ale nie wolno wyrzekać się własnych. Kto bowiem neguje własne potrzeby, wkrótce poczuje, że życie go przerasta – a winę za to zrzuci na dziecko.” Na pewno nie jest to najlepsza atmosfera do rodzenia się i wzrastania miłości. Jak w przypadku każdego człowieka miłość rośnie poprzez rozwijanie się zaufania i pogłębianie więzi.

Dzieci dają znać o swoich potrzebach poprzez komunikację pozawerbalną. Będą płakać, kiedy będą odczuwały ból, głód, dyskomfort, ale poza tym nie są zdolne werbalnie dać Ci znać o swoich potrzebach. Jeśli chcesz wiedzieć i widzieć tworzącą się między Wami więź i rosnącą miłość, skup się na pozawerbalnych sposobach okazywania przywiązania. Oto etapy prowadzące do rozwijania się uczucia miłości w dziecku:

– rozpoznawanie głosu
– zaspokajanie potrzeb dziecka
– budowanie zaufania
– rozwijanie cech osobowości
– wyrażanie miłości

Ponieważ dziecko rozpoznaje Cię już od czasu kiedy jest w łonie, to właśnie Ciebie będzie szukać, kiedy będzie czegoś potrzebowało. W trakcie poznawania swojego dziecka, zauważysz wzory zachowań, jak na przykład konkretny rodzaj płaczu, kiedy dziecko jest głodne lub konkretny wyraz dyskomfortu na twarzy, kiedy potrzebuje przewinięcia.

Więź z dzieckiem pogłębia się kiedy jego potrzeby są przez Ciebie zaspokajane. Ty zaspokajasz je z miłości i dzięki temu, że to robisz dziecko uczy się Ci ufać, co z kolei kładzie podstawy pod powstawanie jego uczucia miłości do Ciebie.

Skąd mam wiedzieć, że dziecko mnie kocha?

Twoje dziecko, nie umie powiedzieć „kocham Cię”, ale umie to pokazać. Jak?

  1. Obserwuje Cię

Oczy Twojego dziecka cały czas Cię obserwują. Dziecko jest ciekawe tego co robisz. Jesteś centralnym punktem jego świata i zawsze chce wiedzieć gdzie się znajdujesz. Dziecko cały czas uczy się czegoś nowego i jest wszystkiego ciekawe, więc wobec tak wielu nowych i interesujących rzeczy do poznania, jego uwaga może być łatwo rozproszona. Kiedy więc uwaga dziecka jest całkowicie skupiona na Tobie i nic nie odciąga tej uwagi od Ciebie, to jest to świetny dowód tego jak bardzo Cię kocha.

2. Zaczyna Cię naśladować

Dziecko uwielbia naśladować wyrazy Twojej twarz. Kopiując je zarówno uczy się jak i bawi. O ile nie wiemy co dokładnie myśli dziecko to wiemy, że takie kopiowanie jest oznaką miłości, bo dzieci naśladują tych, którzy są im najbliżsi. Dzięki temu dziecko uczy się Twoich emocji oraz tego, że różne emocje wyrażane są różnymi wyrazami twarzy i różnymi zachowaniami. Dziecko nie wie jeszcze czym są emocje i co oznacza to słowo, ale uczy się, że poprzez naśladowanie Cię może wyrażać to co czuje.

3. Inicjuje komunikacje

Kiedy dziecko opanowało już parę zachowań poprzez naśladowanie Cię, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że może komunikować się za pomocą swojej twarzy. To, że może przekazać swoje emocje i sygnalizować swoje potrzeby, oraz to, że samo z siebie może zainicjować proces komunikacji, jest bardzo ważnym i ekscytującym odkryciem dla noworodka. Dziecko okazuje Ci swoje zaufanie, przywiązanie i miłość poprzez swoją mimikę, kwilenie, gruchanie, gaworzenie itd.

4. Wchodzi w interakcje

Świetnym dowodem tego, że dziecko Cię kocha jest to, że nie tylko komunikuje swoje potrzeby, ale chce również spędzać z Tobą czas i wchodzić w interakcje poprzez zabawę, czy przytulanie się. Zabawy w „a ku ku”, czy „ mam Twój nos” są źródłem szczerego i naturalnego uśmiechu, śmiechu i radości. Dziecko tym samym zaczyna kojarzyć interakcje z Tobą, czy ze swoim tatą, z uczuciem bycia kochanym i z uczuciem miłości do Was.

5. Podejmuje próby werbalnej komunikacji

Dziecko będzie się teraz starało naśladować nie tylko Twoje zachowania, ale również Twoje słowa. Zdaje sobie ono sprawę z tego, że niektóre dźwięki służą okazywaniu uczuć, oraz są źródłem dobrego samopoczucia. Dziecko będzie gruchać, śmiać się i gaworzyć do Ciebie, a może nawet spróbuję powtórzyć po Tobie „kocham Cię”, mimo że na początku nie do końca będzie się to udawało.

Jeżeli chcesz upewnić się, że odgłosy, które dziecko wydaję mają wyrażać miłość, to wystarczy, że spojrzysz uważnie w jego oczy, w których odbijać się będzie miłość do Ciebie.

6. Okazuje uczucia

Od samego początku okazywałaś dziecku swoje uczucie miłości poprzez przytulanie, głaskanie, całowanie itp. W pewnym momencie dziecko zaczyna to rozumieć. Zdaje sobie sprawę, że poprzez pocałowanie w policzek mama chce przekazać, że je kocha. W tym momencie bądź gotowa na to, że dziecko samo zacznie podejmować próby tulenia się do Ciebie i dawania Ci buziaków. Będzie okazywało miłość poprzez dotykanie Twojej twarzy czy dawania buziaka w nos czy twarz. Z początku nie będzie do końca umiało tego robić, więc na początku całusy mogą wiązać się z dużą ilością śliny, ale bądź pewna, że są one wyrazem miłości.

7. Sięga w Twoim kierunku i przychodzi do Ciebie po wsparcie

W pewnym momencie Twoje dziecko zacznie być mobilne i poszerzą się jego możliwości eksplorowania świata. Najpierw będzie raczkować, aby w końcu chodzić o własnych siłach. Będzie Cię prosić o okazywanie uczucia, o przytulenie czy o całusa, poprzez wyciąganie ramion w Twoją stronę.

Podczas eksplorowania dziecku może się zdarzyć zadrapanie lub upadek, albo może ono odkryć coś co jest dla niego nieco straszne. W tych sytuacjach dziecko okazywać będzie miłość poprzez przyjście do Ciebie po pomoc i pocieszenie. Wie, że kochasz je tak jak ono kocha Ciebie i poprzez przyjście do Ciebie po wsparcie pokazuje, że ta miłość jest dla niego źródłem poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony należy pamiętać, że to przywiązanie może objawiać się tym, że dziecko będzie zestresowane, kiedy je opuszczasz i bardzo radosne, kiedy do niego wracasz, nawet jeżeli odchodzisz tylko na kilka minut.

8. Dorastanie

Dziecko rosnąc będzie nadal okazywać swoją miłość i będzie miało nowe sposoby, aby Ci to pokazać. Będzie wciąż naśladować Cię, uczyć się Twoich zachowań i powielać je, wzbogacając tym samym własną tworzącą się osobowość. Pewne jest to, że dziecko jest w stanie czuć miłość, i że kocha Cię. Dorastając uczucie te będzie stawało się coraz bardziej głębokie i bogate. W pewnym momencie otrzymacie kolejny dowód tego, że dziecko Was kocha, w pewnym momencie dziecko głośno i wyraźnie powie: „ Mamo, tato, kocham Was!”. To niezapomniana chwila.

Twoje dziecko Cię kocha. Zazwyczaj ta miłość trwa całe życie. Twoje dziecko zrobi dla Ciebie wszystko i będzie chciało być dla Ciebie takie, jakie pragniesz. Pamiętaj o tym, bo często sami nie wiemy, czego pragniemy od naszych dzieci – posłuszeństwa czy samodzielności, wyrażania własnego zdania czy bycia grzecznym i kulturalnym. Przed nami – rodzicami wielkie wyzwanie, wcale niełatwe. Tym lepiej pamiętać, że dzieci kochają bezwarunkowo.

Uściski,

Magda

p.s. Niedawno zmarł Jesper Juul, o którym wspomniałam na początku. Znasz go? Znasz jego książki? Jeśli tak, podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, a jeśli nie, koniecznie napisz do mnie i przygotuję coś ciekawego o tym wybitnym znawcy dzieci i rodzin, bez którego chyba bym nie ogarnęła tego macierzyństwa:)

Polecane wpisy