Często dostaję od mam wiadomości typu: „Kazik jest zafascynowany. Leży sobie sam już kwadrans, To cud” :). Dla mamy, która nieustannie opiekuje się swoim maleństwem taka chwila wytchnienia jest na wagę złota. Wiem to, bo sama byłam dwukrotnie mamą na etacie😊 Na szczęście odkryłam, czym są mobile Montessori i wiem, że dzięki nim wypicie wciąż ciepłej herbaty nie jest mrzonką. Zapytasz, jak to możliwe? Zapraszam do lektury😊

    

Czy Twoje dziecko się bawi?

„Dziecko jest budowniczym człowieka. Każdego człowieka na tym świecie ukształtowało kiedyś dziecko, którym był”. Tymi słowami (będącymi chyba jednymi z najbardziej rozpoznawalnych cytatów Marii Montessori) zapraszam Cię do zapoznania się z ideą mobili, które tworzę dla niemowląt.

Jeśli zdamy sobie pytanie, co  powinniśmy dawać naszym dzieciom, na pewno na początku powiemy, że jest to miłość, bezpieczeństwo, opieka, dobre warunki do rozwoju. Zgadza się. Czym jest jednak ten rozwój? Co to za proces? Do czego ma on doprowadzić? Maria Montessori zakładała, że doświadczenia dzieciństwa jest oparte na pracy, wysiłku, które dziecko ponosi ucząc się siebie, ucząc się życia. My dorośli dzielimy czas na pracę, rozrywkę i odpoczynek. W przypadku dzieci praca i rozrywka jest jednym – jest ciągłym udoskonalaniem siebie.

„Dorośli pracują nad udoskonalaniem otoczenia, dzieci pracują nad udoskonalaniem siebie” – pisała Maria Montessori.
Gdy spojrzymy na nasze maluszki z tej perspektywy, poczujemy respekt do tego procesu, w którym uczestniczą. Zrozumiemy, że każdy moment i każde otoczenie zostawiają w naszych dzieciach jakąś wartość, zapisują się w jego osobowości. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy zadbali o najlepsze warunki do radosnego rozwoju naszych maluszków, i to od początku ich życia. Jak możemy to zrobić?

W pedagogice Marii Montessori nie ma zabawek, i to nie dlatego, że są one złe czy niepotrzebne. Raczej dlatego, że wszelkie przedmioty, które dajemy czy pokazujemy dzieciom mają jakąś funkcję i określony cel. Dlatego nazywamy je pomocami rozwojowymi. Jedną z pomocy rozwojowych w materiale Marii Montessori są właśnie mobile.

Co ma wpływ na harmonijny rozwój niemowlęcia?

 • MIŁOŚĆ
 • proste i piękne otoczenie
 • narzędzia poznawcze dostosowane do rozwoju niemowlęcia.

Tylko tyle albo aż tyle.

 

Co to właściwie jest ten mobil?

Jeszcze jakiś czas temu o mobilach raczej nikt nie słyszał. Z czym to słowo może się kojarzyć? Z telefonią komórkową? Z motoryzacją? Owszem, ale za tym określeniem kryje się również wyjątkowo piękna pomoc rozwojowa, przeznaczona już dla kilkutygodniowych niemowląt.

Mobil jest wizualną pomocą rozwojową z materiału Marii Montessori przeznaczonego dla niemowląt.

Oto mobile Montessori, które wykonuję w mojej pracowni mobili MobiLove.

 

Nazwa mobil związana jest z ruchem, poruszaniem się w powietrzu. Mobile nie mają baterii, ich lekka konstrukcja wprowadzana jest w ruch naturalnym ruchem powietrza lub dmuchnięciem ust mamy, albo delikatnym powiewem z uchylonego okna. Mobile możemy nazwać  zabawkami, zawieszkami, karuzelami. Jednak pod określeniem mobil kryje się również pewna artystyczna idea. Historia samych mobili ma już sporo lat, a jednym z naczelnych twórców mobili był Bruno Munari, od którego nazwiska nazywamy pierwszy z wizualnych mobili Montessori. Wizualnych dlatego, że po prostu patrzy się na nie. Kolejną grupą mobili są tak zwane mobile dotykowe, które przedstawiamy trochę starszym niemowlętom i które można chwytać, pociągać, muskać paluszkami (ale o tym w kolejnym poście). Wróćmy do mobili wizualnych.

Pierwszy mobil zalecany przez Marię Montessori został zaprojektowany przez włoskiego artystę Bruna Munari. Bruno Munari to wyjątkowo barwna postać. W jego twórczości mieszają się sztuki wizualne, design, a nawet poezja. Obok prac przeznaczonych dla dorosłego odbiorcy, Bruno Munari tworzył również sztukę dla dzieci. Jego zabawki oraz książki miały dostarczać dzieciom doznań sensorycznych, dzięki wykorzystaniu różnorodnych form i faktur. Tu kilka prac Bruna Munari dla najmłodszych:

1 //2 //3 //4//

Dziś nazwisko Munari kojarzy się głównie z kontrastowym mobilem Montessori dla niemowląt. Możecie go wykonać samodzielnie, albo kupić w sklepie MobiLove.

       

Bruno Munari zaprojektował też inny mobil dla niemowląt, który również idealnie nadaje się do rozwijania zmysłów. Jest piękny i kolorowy. Niedługo będziecie mogły znaleźć go w moim sklepi, ale póki co cicho sza:) Prace trwają…

 

Mobil to nie karuzela, przebodźcowanie to nie mit

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że mobile można pokazywać dzieciom dopiero półrocznym, że wcześniej dziecko i tak niczego nie zobaczy. To niezupełnie tak. Musimy odróżnić  mobile od karuzeli.

Jeśli myślimy o karuzelach, które są interaktywne, mają wbudowane pozytywki czy projektory, owszem, w takim wypadku warto poczekać z pokazywaniem ich dzieciom, ponieważ mają one zbyt wiele funkcji. Dziecko nie jest w stanie skupić się na ruchu karuzeli, muzyce i wyświetlanych obrazach. Z naszej perspektywy dziecko może się świetnie „bawić”, ale warto wziąć pod uwagę to, że nie umie ono jeszcze skupić się na jednym doznaniu, że te bodźce mogą być dla niego przeciążające i dezorientujące. Wiem, że przebodźcowanie niemowląt niektórzy uważają za jakiś mit czy wyolbrzymienie. Zachęcam zatem do eksperymentu. Włącz głośno radio, włącz kulę dyskotekową, i telewizor. Czy jesteś w stanie skupić się i przyjemnie odbierać wszystkie te wrażenia? No może w piątkowy wieczór;> Nasze dzieci nie mają tak rozwiniętych zmysłów jak dorośli, nie potrafią wybierać bodźców, na których mogą się skupić. Tego skupienia właśnie my ich możemy nauczyć. A to jest moim zdaniem wyjątkowo cenna umiejętności. Do tego właśnie służą mobile Montessori.

 • 0ddziałują na jeden zmysł – wzrok
 • oddziałują subtelnie – bez rozpraszaczy
 • oddziałują stopniowo – zwiększając poziom skomplikowania obrazu, na który patrzy niemowlę

Mobile Montessori pomagają:

 • kształtować inteligencję wizualno – przestrzenną
 • rozwijać percepcję i sieć połączeń komórkowych w mózgu niemowlęcia
 • wspierać koncentrację uwagi
 • aktywować umiejętność rozróżniania kształtów i odległości
 • rozwijać percepcję odległości/dystansu
 • rozróżniać kolory i kształty
 • wspomagają koordynację ręka-oko
 • przyswajać koncepcje piękna i estetyki

Pamiętajmy, że najważniejsze połączenia w mózgu dziecka powstają w bardzo wczesnym okresie, a jego wzrok rozwija się w bardzo szybkim tempie. Mobile oparte na pedagogice Montessori są odpowiedzią na realną potrzebę małego dziecka, potrzebę przyglądania się światu. Zachęcają dziecko do poznawania i klasyfikowania właściwości fizycznych świata. Wspierają pierwsze doznania dziecka w nowym środowisku, ale również pozwalają mu czuć się w nim bezpiecznie i wygodnie.

Szczęśliwe niemowlę będzie w przyszłości szczęśliwym człowiekiem. Pokazując dziecku mobile Montessori dajemy mu możliwość, aby wzrastało
i wykorzystywało cały swój potencjał. Korzystajmy z tego!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o mobilach z MobiLove – przejdź do zakładki O Mnie, albo do Sklepu.

Jeśli interesuje Cię szczegółowy wpływ mobili Montessori na rozwój niemowlęcia, zapraszam do

wywiadu z cyklu Okiem Specjalisty, jakiego udzieliłam na łamach bloga Kukumag.

Miłej przygody sensorycznej!

 

 

Polecane wpisy