Kiedy zauważysz, że zaczynam wyciągać w kierunku mobili rączki, to najwyższy czas, by sensoryczną przygodę wzbogacić mobilami dotykowymi. Mobile dotykowe to małe wiszące przedmioty, które mogę nie tylko obserwować, ale też dotknąć i złapać w rączkę. Mobilem dotykowym może być w zasadzie dowolny przedmiot, bylebym mógł go chwycić.

W materiale Montessori występują dwa podstawowe mobile dotykowe – obręcz na tasiemce i dzwoneczek na tasiemce. Oba z łatwości wykonasz samodzielnie.

Mobile dotykowe rozwijają:

  • umiejętność dostrzegania przyczyny i skutku czyli CELOWOŚĆ działań
  • zdolność chwytania, uderzania, ciągnięcia, uścisku
  • zmysł słuchu (dzwoneczek) i koncentrację
  • rozróżnianie dotykowe
  • koordynację ręka-oko

 

 

 

Sprzączka, którą pokazuję w instrukcji służy do zawieszenia mobila na haczyku, zwisającym z sufitu. Jeśli masz gotową strefę aktywności w duchu Montessori, możesz doszyć do tasiemki sprzączkę, by zawiesić mobil bezpośrednio z sufitu.

 

Mobile dotykowe  wspaniale rozwija dziecko i gwarantują zainteresowanie i świetną zabawę maluszkom. Stymulacja zmysłów zapewniona.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju zmysłu dotyku oraz poznać sposoby na prawidłową stymulację tego zmysłu, zapraszam do wpisu na temat integracji sensorycznej. TUTAJ znajdziesz link do wpisu. Zapraszam!

 

Na Instagramie znalazłam mamusię, która tworzy istne cuda dla swojego malucha. Jeśli chcesz tworzyć dla swojego dziecka mobile dotykowe, TUTAJ znajdziesz świetne inspiracje. Spójrz tylko na te wspaniałe kompozycje. Każdemu dzidziusiowi życzę takich rewelacyjnych doświadczeń. Mamusie, do dzieła!

 

 

Polecane wpisy