To będzie chyba mój najdłuższy wpis, dobrze znany tym z Was, które są w moim newsletterze. Kogo nie ma, zapraszam serdecznie, a kto jest, to może sobie przypomnieć, jak wybierać zabawki i dlaczego warto wybierać.

Na dole znajdziecie formularz zapisu do newslettera. Napiszcie też w komentarzach, czy któreś z tych zabawek szczególnie zachwyciły Wasze maluchy, a które średnio się sprawdziły. No to zaczynamy listę prezentową, na dzień dziecka w sam raz!

Rynek zalany jest zabawkami. Niektóre są naprawdę piękne, tak bardzo, że sami chcemy je mieć i kupujemy je wyłącznie z tego powodu. Jest też masa tandety, a nawet zabawki niebezpiecznie i toksyczne.

Czy dziecku potrzebne są zabawki?

Niekoniecznie. Na pewno nie w takiej ilości, jaką dzieciom aktualnie serwujemy.

Czy wiemy, które zabawki będą przydatne dla naszego maluszka? 

Przy tak przytłaczającej ilości zabawek, naprawdę możemy się pogubić.

Pedagogika Montessori proponuje kilka zabawek-pomocy, które mają mieć konkretną funkcję – mają wspierać (ale nie na siłę) rozwój zmysłów dziecka, czyli mają mieć funkcję praktyczną. Oczywiście nie znaczy to, że mają być to zabawki brzydkie, wręcz przeciwnie – estetyka jest wpisana w naturę przedmiotów.

Przygotowałam dla Was dziś zestaw pomocy przystosowanych do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju – od urodzenia do 6 miesiąca. Za tydzień część druga – od 6 miesiąca do roczku. Oczywiście lista jest poglądowa, a każde dziecko ma własny rytm, ale etapy rozwoju mniej więcej się pokrywają.

Nie jest niezbędnym posiadać wszystkie te pomoce, ale w porównaniu z tradycyjnymi zabawkami i ich ilościami w pokojach dziecięcych, tych niezbędnych rozwojowych zabawek jest naprawdę niewiele.

Zwróć uwagę na funkcję tych pomocy. Na pewno będziesz w stanie sama wymyślić pomoce, które również rozwijają Twoje dziecko – a to wszystko bez wydawania fortuny na zabawki.

0-3 miesiące

noworodek do 1 miesiąca (0-4 tygodnie)

 

Karty kontrastowe

Kontrastowe obrazy, np. grube pasy czy białe koło na czarnym tle. Obrazy możesz pokazywać maluszkowi od urodzenia. Pamiętaj, żeby trzymać karty w odpowiedniej odległości – około 25-30 cm od malucha. Pamiętaj też, żeby pokazywać karty z dużymi figurami. Unikaj psychodelicznych wzorów, od których bolą oczy.

Karty kontrastowe wykonasz samodzielnie, wydrukujesz np TE, albo TE albo kupisz np TUTAJ.

Mobile wizualne – kontrastowe

Po jakimś czasie (około 3 tygodnia najwcześniej) możemy przejść od obserwacji kart kontrastowych do bardziej dynamicznej formy – czyli do mobili wizualnych. Pierwszym z mobili Montessori jest mobil Munari. Inne kontrastowe mobile będą również ciekawe dla miesięcznego maluszka. Pamiętaj, żeby pokazywać mobile, gdy dziecko jest najedzone, wypoczęte i aktywne.

Mobile kontrastowe:

 • wspierają koncentrację uwagi
 • w zrównoważony sposób rozwijają zmysł wzroku
 • wprowadzają dziecko w świat równowagi, piękna i proporcji
 • rozwijają percepcję i sieć połączeń komórkowych w mózgu niemowlęcia

Mobile kontrastowe, które wykonuję dla niemowląt w pracowni mobili:

 

O mobilu Munari więcej przeczytasz TUTAJ.

O mobilu Ośmiościany Kontrastowe więcej przeczytasz TUTAJ.

O mobilu Kontrastowym więcej przeczytasz TUTAJ.

 

niemowlę 1-2 miesiące (4-8 tygodni)

W pierwszych miesiącach w pomocach dla niemowląt królują mobile. Dziecko rodzi się z wyjątkowo słabo rozwiniętym zmysłem wzroku, a mobile pomagają rozwijać ten zmysł – w sposób harmonijny i dostosowany do możliwości dziecka.

Oprócz stymulacji dotykowej (tulenie i noszenie dziecka), serwujemy maluszkowi bodźce i wrażenia wzrokowe, pamiętając jednak, żeby maluszka nie przestymulować.

Mobil Ośmiościany

Około 5 tygodnia możemy zaprezentować dziecku mobil Ośmiościany. Zapraszamy dziecko do świata form trójwymiarowych oraz kolorów podstawowych. Każde dziecko jest zafascynowane tym mobilem.

MOBIL OŚMIOŚCIANY

 • wspiera koordynację wzrokową
 • wspomaga koncentrację na obiekcie w ruchu
 • trójwymiarowa forma umożliwia rozwój percepcji głębi

Ręcznie wykonany mobil Ośmiościany znajdziesz TUTAJ.

Mobil Gobbi

Około 8 tygodnia możemy jeszcze bardziej ubarwić świat widziany oczami dziecka i pokazać mu mobil Gobbi. Jego główną funkcją jest wyczulenie na niuanse kolorystyczne. Dodatkowo ten mobil może posłużyć Wam dłużej, bo filcowe kuleczki sprawdzą się idealnie jako mobil dotykowy – czyli na kolejnym etapie rozwoju dziecka.

MOBIL GOBBI

 • rozwija koncepcje porównawcze i matematyczne
 • umożliwia śledzenie obiektów od najbliższego do najdalszego
 • zachęca do ćwiczenia ruchu gałek ocznych i głowy

Wykonuję go ręcznie z kulek styropianowych pokrytych miękkim filcem produkowanym w Polsce! Do wyboru masz kilka kolorów w stylistyce retro:)

Obejrzyj w sklepie TUTAJ.

niemowlę 2-3 miesiące (8-12 tygodni)

Mobil Tęcza

Po tym, jak Twoje niemowlę zapoznało się ze stopniowaniem jednego koloru, możesz pokazać mu pełne spektrum kolorów. Do tego właśnie służy mobil Tęcza, którego wirujący ruch zaintryguje maluszka.
korzyści z obserwacji mobila Tęcza:
 • paleta kolorów przyciąga wzrok i angażuje uwagę dziecka
 • wspomaga zrozumienie zjawiska skalowania dzięki użyciu elementów różnej wielkości
 • delikatny ruch obrotowy zachęca do śledzenia elementów mobila i ćwiczenia ruchu gałek ocznych i głowy
 • pionowa konstrukcja umożliwia śledzenie obiektu od góry do dołu i z powrotem
mobil Tęcza do kupienia TUTAJ
Mobil Tancerki
Ten mobil to zabawa dla doświadczonych obserwatorów. Powoli możesz wprowadzać pastele, gdyż oko maluszka jest już coraz bardziej rozwinięte. Ruch tancerek wokół wspólnej osi skupi uwagę maluszka. Ten mobil pokazuje piękno ludzkiego ciała w ruchu.
korzyści z obserwacji tego mobila:
 • przyciąga wzrok niemowlęcia dzięki grze światła i ruchu
 • maluch przyswaja sobie relacje przyczyny i skutku poprzez obserwację wprawionych w ruch tancerek
 • ruch obrotowy zachęca do śledzenia elementów mobila i ćwiczenia ruchu gałek ocznych i głowy
 • ruch elementów wokół własnej osi angażuje zmysł wzroku i ćwiczy percepcję oraz głębię ostrości

Mobil Tancerki do kupienia TUTAJ

Kolorowe chusteczki, sensorki, szeleściki

Czyli tkaninowe pomoce, które dziecko może chwycić w swoje rączki. Takie tkaniny mogą służyć nauce chwytania i trzymania w rączkach. Możemy ich użyć także do zabawy – np. do delikatnego łaskotania po buzi czy brzuszku.
Gdy zauważysz, że Twój maluszek chwyta paluszkami krawędź kocyka albo pieluszki – to dobry moment na wprowadzenie tkaninowych pomocy.

Kolorowe szarfy do zabawy znajdziesz TUTAJ, a szeleścików i sensorków (mały kawałek materiału z masą metek do chwytania) w Internecie jest zatrzęsienie.

Mobile dotykowe

Gdy zmysł wzroku jest już lepiej rozwinięty, wewnętrzny program naszego dziecka zaczyna skupiać się na dotyku i nauce chwytania. Idealną pomocą okazują się mobile dotykowe, czyli takie, które dziecko może potrącić rączką albo chwycić.

Mobile dotykowe to na przykład drewniana obręcz na tasiemce oraz dzwoneczek na tasiemce.
Kolorowa tasiemka prowadzi wzrok maluszka do dzwoneczka. Poruszenie dzwoneczka rączką czy nóżką wywołuje dźwięk i przykuwa uwagę dziecka. Maluch uczy się chwytać przedmioty, a także uczy się sprawczości – zauważa, że to jego działania powodują dzwonienie dzwoneczka. To ogromne osiągnięcie w rozwoju dziecka.

Instrukcja DIY jak zrobić mobile dotykowe, i kiedy wprowadzić obręcz a kiedy dzwonek, znajduje się TUTAJ.

Jak widać nie ma tego wiele dla noworodków, a to dlatego, że w tym czasie są znacznie ważniejsze sprawy do ogarnięcia – karmienie, spanie, a przede wszystkim nieustanny kontakt z mamą. Jak widzisz jednak już od samego początku warto znaleźć czas na zabawę i aktywność z dzieckiem, nie tylko, żeby rozwijać jego zmysły.

 


Wspólna zabawa do doskonały sposób na budowanie trwałej więzi między dzieckiem i rodzicami.

Jeśli chcesz poznać 10 inspirujących zabaw budujących więź od urodzenia, zapisz się do newslettera i pobierz darmowy prezent. 

TUTAJ możesz pobrać poradnik „Pierwsze zabawy z maluszkiem”. 

Ten poradnik to petarda – tak piszą o nim mamy:)

 


3-6 miesięcy

Po trzech miesiącach zauważysz, że Twoje niemowlę zacznie interesować się swoimi dłońmi. Jest to czas powolnego przechodzenia od rozwijania zmysłu wzroku do rozwijania zmysłu dotyku oraz motoryki. Zaczyna się czas chwytania przedmiotów, wkładania do buzi, poruszania się oraz poznawania otoczenia wszystkimi możliwymi zmysłami.

Pomoce i zabawki dla tego okresu powinny rozwijać umiejętność manipulowania rączką – czyli powinny dać się stosunkowo łatwo chwycić.

W tym czasie może zacząć się już ząbkowanie, dlatego warto zwrócić również uwagę na takie zabawki, które można będzie bez obawy wkładać do buzi i żuć.

3 miesiące

Mobile wciąż są w użyciu – wzrok niemowlęcia jest już lepiej rozwinięty dlatego możemy pokazać dziecku bardziej skomplikowane wzory i rozwijać jego zainteresowanie światem.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej. Każdy maluszek może zdradzać zainteresowanie tą samą pomocą w trochę innym momencie. Pamiętaj też, że nie potrzebujesz wszystkich tych pomocy, by Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo. Zwróć jednak uwagę, że pomoce zostały dobrane tak, żeby stopniować trudność nauki.

Mobile przedstawiające zwierzęta w naturalnym środowisku

Mobile te realizują założenia pedagogiki Montessori dla starszych niemowląt – ukazują prawdziwe obiekty ze świata przyrody, poruszające się jak gdyby były w swoim naturalnym środowisku. Mają wartość poznawczą i pokazują prawdziwe piękno natury.

Mobile z pracowni mobili MobiLove

Te mobile pomagają maluszkowi:

 • pogłębiają umiejętność koncentracji na wybranym obiekcie i rozróżnianie dystansów między elementami
 • miękkie linie kształtów uspokajają i relaksują
 • rozwijają zainteresowanie światem i przyrodą

O mobilu Wieloryby przeczytasz TUTAJ

O mobilu Motyle przeczytasz TUTAJ

O mobilu Jaskółki przeczytasz TUTAJ

Baby gym i zawieszki
Mobile dotykowe możemy z czasem zamienić bardziej skomplikowanymi zawieszkami i umieszczać na baby gym. Cała zabawa wciąż polega na potrącaniu kończynami wiszących obiektów oraz na nauce koordynacji ruchowej i sprawczości. Gdy Twój maluch podrośnie, możesz wykorzystać dosłownie wszystko, by zawiesić na Waszym baby gym.
TUTAJ znajdziesz garść inspiracji odnośnie tego, co możesz wieszać dla maluszka (na dole wpisu).
Baby gym i zawieszki możesz kupić TU lub TU, albo zrobić samemu zgodnie z instrukcją mojej koleżanki Piafki – o TUTAJ (koszt materiałów około 30 zł).

Pierwsza „grzechotka”

Pierwsze „grzechotki” wcale nie muszą grzechotać. Najważniejsza funkcja tej zabawki to możliwość chwycenia przez malutkie rączki. Jednym słowem coś małego, poręcznego o bardzo prostej formie.

TUTAJ znajdziesz instrukcję DIY ze strony Kukumag – kilka fajnych pomysłów na prostą grzechotkę w duchu Montessori.

Piłeczka Takane

Ta piłeczka łączy w sobie kilka funkcji – może być używana jako piłka, ale też jako mobil dotykowy, do którego można dodatkowo przyszyć dzwoneczek. Budowa tej piłeczki ułatwia chwyt i przekładanie z rączki do rączki, a kolorowe tkaniny skupią uwagę maluszka.

Piłeczka Takane do kupienia TUTAJ, a TU znajdziesz instrukcję DIY – jeśli masz czas i chęci wykonać ją samodzielnie:)

Piłeczki sensoryczne

Wypustki na piłeczkach dostarczają ciekawych sensorycznych doznań, a także ułatwiają trzymanie ich w małych rączkach. Dzięki wypustkom piłeczka nie wypada z dłoni. Dodatkowo, takie piłeczki można wykorzystać jako przyrząd do masażu maleństwa. Jeśli chcesz masować swoje dziecko, zajrzyj koniecznie na stronkę Bobasowany – znajdziesz tam masę inspiracji i informacji, jak się do takiego masażu zabrać.

Piłeczki sensoryczne do kupienia TUTAJ.

 

4 miesiące

Książeczki
Dobrze jest zakorzenić w maluchu zamiłowanie do literatury. Nie ma na co czekać. Możesz zacząć pokazywać maluchowi książeczki już od 3 miesiąca życia. Najlepiej będzie, gdy rozpoczniecie przygodę z „czytaniem” od książeczek z realistycznymi fotografiami.
Poszukaj książeczek z twarzami ludzi, różnymi minami i grymasami. Dzieci szczególnie lubią przyglądać się twarzom innych maluchów😊
Stopniowo dodawaj książeczki ze zwierzętami i przedmiotami codziennego użytku.

Polecam książeczki, które możesz kupić TUTAJTUTAJ TUTAJ. Cała seria „Rosnę i poznaję” jest bardzo fajna.

Kolorowe wstążki

Kolejna sensoryczna zabawa dla maluszka – obręcz z tęczowymi wstążkami dostarcza bodźców wzrokowych i dotykowych. Kolorowe wstążeczki możesz również powiesić jako mobil dotykowy. Wykonasz je bardzo łatwo – wystarczy kilka kolorowych tasiemek i obręcz.

Instrukcja DIY TUTAJ.

Dyski rotacyjne

Dyski rotacyjne to pomoc Montessori, która służy do nauki chwytania i przekładania z ręki do ręki. Kształt dysków ułatwia tę czynność – maluszkowi łatwiej uchwycić półkola z dowolnej strony. Dyski mają też ciekawą właściwość, która przyda się gdy Twoje dziecko leży na brzuszku, a także, gdy zaczyna naukę raczkowania. Dyski lekko dotknięte rączką, pięknie toczą się przed dzieckiem, zachęcając do podążania za nimi. To dobry „powód”, żeby ruszyć do przodu😊

Dyski będą użyteczne jeszcze raz, w przyszłości (około roczek), gdy Twoje dziecko będzie uczyć się bardziej precyzyjnych ruchów. Wtedy będzie nakładać jeden krążek na drugi.

DYSKI ROTACYJNE

 • wspierają koordynację ręka-oko
 • rozwijają lewą i prawą półkulę
 • wspierają naukę chwytania i przenoszenia z ręki do ręki
 • ćwiczą mięśnie nadgarstka
 • zachęcają do obserwacji oraz ruchu za obiektem
 • pomagają przy ząbkowaniu (drewno jaworowe ma naturalne właściwości antybakteryjne)

Więcej o dyskach rotacyjnych przeczytasz TUTAJ.
Dyski do kupienia w sklepiku MobiLove TUTAJ

Cylinder/grzechotka

Jest to kolejny krok w rozwijaniu funkcji, jaką mają dyski rotacyjne. Cylinder pchnięty przez rączkę potoczy się znacznie dalej i zachęci dziecko do konkretniejszego ruchu. Dzwoneczek umieszczony w cylindrze zachęci również do chwytania przedmiotu.

Cylinder do kupienia w MobiLove już niedługo, a do tego czasu dostępny TUTAJ, albo TUTAJ.

5 miesięcy

Cięższe grzechotki

Gdy Twoje dziecko opanuje umiejętność chwytania, możesz podać mu większe i cięższe grzechotki. Będzie ono dalej ćwiczyć motorykę mniejszą, ale już na wyższym poziomie. Główną funkcją tych pomocy jest chwytanie i wydawanie dźwięku, chwyt oburącz i kierowanie przedmiotu do buzi. Tutaj również świetnie sprawdzą się dyski rotacyjne, ale i inne grzechotki, których na rynku jest bardzo dużo.

Te ze zdjęć znajdziesz TUTAJTUTAJ i TUTAJ.

Piłki i piłeczki ciąg dalszy

Wszelkie piłki sprawdzą się idealnie w tym czasie. To właśnie piłeczki zachęcają do turlania się, przekręcania i pełzania. Możesz zacząć od piłeczek materiałowych, gdyż łatwo je chwycić i nie potoczą się za daleko. Stopniowo możesz wprowadzać pozostałe piłeczki – różniące się fakturą i wielkością. Możesz je umieścić we wspólnym koszyczku w strefie aktywności malucha.

Piłeczki do kupienia TUTAJTUTAJ i TUTAJ

Skwish

Ta fajowa zabawka ma kilka zalet, oprócz tego, że prezentuje się ładnie na półce😊 Jest spora, ale jej kształt ułatwia chwycenie zabawki w rączki. Dużą rolę odgrywają tu kuliste wypustki – to właśnie te wypustki w pierwszej kolejności chwyci mała, niewprawiona jeszcze dłoń dziecka. Ściśnięta – wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Do kupienia TUTAJ lub w wersji z drewna naturalnego TU.

Winkle

Poziom wyżej od Skwish – bez okrągłych wypustek. Maluszek będzie musiał włożyć więcej pracy w chwycenie tej zabawki. Jest wykonana z gumy, więc posłuży też jako gryzak. W przeciwieństwie do Skwisha, nie toczy się.

TUTAJ do kupienia.

 

 

Zabawy dla dzieci od 3 do 6 miesiąca to przede wszystkim zaproszenie do ruchu i poznawania. Pokazujemy maluchom pomoce i zabawki, które wzbudzą zainteresowanie i zachęcą do eksplorowania otoczenia.

 • Na tym etapie ważne jest rozwijanie ruchów dłoni, stóp oraz całego ciała. Zwracaj uwagę na pomoce, które zachęcą dziecko do ruchu w kierunku zabawki – takie, które się toczą i wydają dźwięki.
 • Wciąż ważne są bodźce wzrokowe – oko nadal się rozwija, więc pokazuj maluchowi mobile. Dobieraj bardziej skomplikowane formy i nie ograniczaj się w kolorach.
 • Pamiętaj o odpowiednim czasie na zabawę i odpoczynek. Stosuj umiar w ilości bodźców i zabawek.

Za tydzień ciąg dalszy pomocy i zabawek w duchu Montessori, tym razem od 6 do 12 miesiąca. Do zobaczenia!

Polecane wpisy