Mobile są doskonałym uzupełnieniem dobre przygotowanej przestrzeni dla niemowlęcia. Są również bardziej rozwojowe niż zwykłe karuzele łóżeczkowe. Często jednak mamy mają wątpliwości, jak z nich korzystać, jak prawidłowo zawiesić mobil, żeby dostarczyć dziecku dobrej stymulacji sensorycznej. Dziś szczegółowo odpowiem na te pytania i mam nadzieję, że dzięki temu rozwieję wątpliwości części z Was i zachęcę do pokazania mobili Waszym dzieciom.

GDZIE POWIESIĆ MOBIL?

Mobile powinny wisieć w strefie aktywności dziecka, nie w strefie snu. Wiem, że część z Was wciąż woli używać łóżeczka jako strefy zarówno snu jak i aktywności. Gorąco jednak polecam poświęcić trochę przestrzeni i zaaranżować maluszkowi kącik specjalnie dedykowany zabawie/nauce/poznawaniu. Dzięki temu niemowlę szybciej przyzwyczai się do spania w łóżeczku, bo będzie ono kojarzyło się jednoznacznie z odpoczynkiem i snem. Tak więc, najlepiej położyć na podłodze materacyk, na ścianie zamontować plastikowe lustro (będzie zabawa!) i zaaranżować specjalne miejsce do wieszania mobili. Kącik aktywności Lary może być dla Was inspiracją:

Jest kilka sprawdzonych sposobów na wieszanie mobili w strefie aktywności. Oto moje propozycje:

1. SAMOPRZYLEPNY HACZYK
Do powieszenia mobila w zupełności wystarczy samoprzylepny haczyk, który dodaję do każdego mobila. Haczyk udźwignie 1 kg obciążenia. Moje mobile nie ważą więcej niż 10-20 deko. Tak więc śmiało, jeśli nie jesteście za pan brat z wiertarką, albo wolicie prostsze rozwiązania, możecie wykorzystać ten sposób.

           

Wskazówka: Możecie zamontować mobil bezpośrednio na haczyku, albo wziąć kawałek wstążki i przytwierdzić do niej kółeczko (np. takie jak do kluczy). Taka wstążeczka może sobie swobodnie wisieć z sufitu, a do niej możecie przyczepiać dowolne mobile.

2. METALOWY HACZYK SUFITOWY

Dla tych, co lubią majsterkować. Warto zawiesić taki haczyk, nie tylko po to, by wieszać mobile. W późniejszym czasie możecie powiesić na haczyku inne dekoracje – globus czy makietę statku kosmicznego. To na pewno dobre i solidne rozwiązanie!

3. WIESZAK NA KWIETNIK

Na wielu blogach o tematyce Montessori widziałam mobile wiszące na kwietnikach, przytwierdzonych do ścian (nie do sufitów). Po jakimś czasie można zamiast mobila powiesić piękne paprotki, które w końcu znowu wracają do łask!

4. BABY GYM

Bardzo dobre rozwiązanie, o ile weźmiemy pod uwagę długość samego mobila. Moje mobile mają długość około 45 cm, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie takiego stojaka dla maluszków. Po okresie mobili wizualnych, baby gym posłuży jako stojak na mobile dotykowe, czy inne zawieszki, których jest coraz więcej na rynku. Jeśli chcesz zrobić baby gym własnoręcznie, TUTAJ instrukcja DIY wykonana przez Piafkę. Prosta i przejrzysta. A koszt takiej inwestycji jest naprawdę niski – około 25 zł. Warto!

5. PAŁĄK DO KARUZELI

To rozwiązanie jest popularne, niemniej nie wpisuje się w ideę rozdzielania stref snu i aktywności. O ile jest to możliwe, zaleca się wieszanie mobili w strefie aktywności, innej niż łóżeczko.  Jeśli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, znajdziesz na rynku dość spory wybór takich pałąków.

Wszystkie te warianty są dobre do powieszenia mobila dla Waszego maluszka. Wybierzcie ten, który najbardziej Wam pasuje, a najlepiej kilka, bo haczyk w suficie może posłużyć potem jako miejsce do powieszenia innej dekoracji, a kwietnik pozwoli dodać do Waszej przestrzeni odrobinę zieleni. Zgodnie z dobrą modą na rośliny w domu!

 

JAKI MOBIL WYBRAĆ DLA SWOJEGO DZIECKA?

Mobile Montessori stworzone zostały w oparciu o wiedzę dotyczącą etapów rozwoju wzroku niemowlęcia. Każdy mobil przeznaczony jest dla określonego przedziału wiekowego. Wzrok niemowląt rozwija się szybko, co kilka tygodniu możemy więc prezentować swojemu dziecku kolejny model i tym samym dostarczać mu bodźce najlepiej dostosowane do jego możliwości.

W pierwszych tygodniach życia możemy prezentować naszemu maluchowi wzory w kontrastowych barwach, np. czarno-białe plansze z obrazkami.  Pierwszy z mobili Montessori – mobil Munari, dostarcza idealnych bodźców do rozpoczęcia sensorycznej przygody. Możemy zaprezentować go dziecku od około 3 tygodnia życia. Kolejne mobile dostosowane są do etapów rozwoju wzroku niemowlęcia. Orientacyjnie wygląda to następująco:

KIEDY WIESZAMY MOBILE MONTESSORI – ściągawka:

⦁ Białe i czarne obrazki (od pierwszych dni)

⦁ Mobile Munari (od 3 tygodnia)

⦁ Ośmiościany (od 5 tygodnia)

⦁ Mobile Gobbi (od 7 tygodnia)

⦁ Tancerki (od 8 tygodnia)

⦁ Tęcza (od 8tygodnia)

⦁ Motyle (od 10 tygodnia)

⦁ Wieloryby (od 10 tygodnia)

Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się zgodnie ze swoim własnym indywidualnym planem. Obserwujmy swoje dziecko i to, jak reaguje ono na poszczególne mobile. Pozwólmy mu nasycić się każdym z nich. Gdy tak się stanie, niemowlę samo zacznie nam komunikować owo nasycenie i będzie gotowe na kolejny krok. Jeśli Twój maluch napatrzył się już na konkretny model, pokaż mu kolejny, a po jakimś czasie jeszcze raz powieś poprzedni mobil. Jego wzrok i sposób postrzegania zmienił się w kilka tygodni, tak więc obserwacja starszego modelu będzie dla niego nowym doświadczeniem.

JAK PRAWIDŁOWO ZAWIESIĆ MOBIL?

Wieszając mobile należy trzymać się zasady, że muszą one znajdować się poniżej wzroku dziecka, a nie tuż nad jego głową, gdyż będzie wówczas odchylać głowę do tyłu, co nie jest dla niego korzystne.

⦁ Powieś mobil poza zasięgiem dziecka, w odległości 25-30 cm od dziecka

⦁ Nie wieszaj mobila bezpośrednio nad główką dziecka. Mobil powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku

⦁ Zwróć uwagę, by maluszek nie odchylał główki do tyłu

⦁ Możesz powiesić mobil z boku dziecka, pamiętając o przenoszeniu dziecka z jednej strony na drugą, aby nie leżało zbyt długo tylko na jednej stronie. Wieszanie mobila z boku dziecka dobrze wpływa na rozwój małej i dużej motoryki. Wykorzystaj tę możliwość

          

KIEDY POKAZYWAĆ MOBILE MALUSZKOWI?

Najlepszym momentem na obserwację mobila jest czas aktywności Twojego niemowlęcia. Zwróć uwagę, by maluszek był wypoczęty i zrelaksowany. W takich warunkach mobil spełni swoje rozwojowe i edukacyjne funkcje. Niemowlę będzie zaintrygowane obserwacją mobila, a Ty będziesz miała chwilę dla siebie.

Ciekawa wskazówka:

  1. Mobil będzie wyglądał wspaniale w świetle lamp, cień rzucany przez mobil na ścianę czy sufit doda mu dodatkowego wymiaru.
  2. Powieś mobil w niedalekiej odległości od źródła dźwięku i obserwuj, jak porusza się w rytm muzyki.

Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie Wasze wątpliwości. Jeśli zastosujecie się do tych wskazówek, Wasze niemowlę odwdzięczy się Wam wielkim zaangażowaniem, które będziecie mogły obserwować. Zaaranżowanie dobrej przestrzeni dla niemowlęcia to pierwszy krok do harmonijnego rozwoju i samodzielności.

Jak mawiała Maria Montessori:

„W szczególności w pierwszym okresie życia musimy stworzyć środowisko jak najbardziej interesujące i pociągające. (…) Dziecko przechodzi poszczególne fazy rozwoju i w każdej z nich otoczenie zajmuje inną, lecz jakże ważną rolę. W żadnej nie jest ono jednak tak kluczowe, jak w okresie tuż po narodzinach”. Niech te słowa będą dla nas inspiracją na wspólnej drodze poznawania świata.

 

 

Polecane wpisy