Przestrzeń Montessori dla Twojego niemowlęcia.

Jeśli pragniesz wspierać swoje dziecko w drodze do samodzielności, możesz to robić już od pierwszych
chwil życia niemowlęcia, aranżując dla niego przestrzeń, która będzie go stymulować i dawać poczucie
bezpieczeństwa.

Źródło

Maria Montessori wielokrotnie podkreślała, że otoczenie ma wielką rolę w kształtowaniu osobowości dziecka:

„W otoczeniu jest moc wychowawcza obecna dookoła, a wszyscy – dzieci i nauczyciel – mają w nim swój udział”

“Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”

„Pierwsze praktyczne działanie będzie polegało na stworzeniu odpowiedniego otoczenia, gdzie dziecko, działając, osiągnie ciekawe cele,
kierując w ten sposób swoją niepohamowaną działalność w stronę porządku i doskonalenia”

„Stosunek dziecka i dorosłego do otoczenia różnią się. Dziecko chłonie swoje otoczenie: rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane,
stają się częścią jego duszy. Cały świat, który go otacza, wszystko to co w nim widzi czy słyszy, staje się jego częścią”.

Metoda Montessori w aranżacji przestrzeni uwalnia potencjał tkwiący w każdym dziecku. Środowisko, w którym dorasta niemowlę, pomaga
mu w rozwoju i nauce samodzielności. Aranżując przestrzeń kierujemy się szacunkiem do naturalnej indywidualności każdego dziecka, we
wszystkich aspektach jego życia – fizycznym, duchowym, emocjonalnym i umysłowym. Odpowiednie otoczenie pomaga nam harmonijnie
rozwijać wszystkie te sfery.

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

 

Montessori i noworodek – okres symbiotyczny

Zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori pierwsze 6 tygodni życia dziecka to tak zwany okres symbiotyczny. Jest to czas, kiedy mama i dziecko powinny być w nierozłączne. Nasuwa mi się porównanie z teorią czwartego trymestru, o którym szerzej napiszę niebawem. W okresie symbiotycznym mama i dziecko przebywają razem, śpią razem ,odpoczywają razem. Kilkutygodniowe niemowlę potrzebuje bliskości mamy, gdyż świat jest dla niego miejscem obcym i nieznanym. Nierozłączny kontakt mamy i dziecka pozwala na zbudowanie silnego przywiązania i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu dziecko będzie niebawem gotowe do poznawania dalszego otoczenia. W tym okresie nie trzeba wprowadzać jeszcze żadnych zmian w przestrzeń domową. Warto spędzać z niemowlęciem jak najwięcej czasu, tulić, nosić, śpiewać i kołysać. Najważniejszą przestrzenią w tym okresie są czułe ramiona mamy.

Źródło

Źródło

Źródło

 

 

Co potem?

Najważniejszą zasadą podczas tworzenia pokoju czy przestrzeni dla swojego niemowlęcia jest funkcjonalność, przy czym odnosi się ona nie tylko do Twojej wygody, ale i wygody Twojego dziecka. Przygotowując miejsce dla niemowlęcia pamiętaj o tym, by by cała przestrzeń była przede bezpieczna i dostępna dla dziecka. Przed przystąpieniem do projektowania pokoju niemowlęcia warto przeanalizować, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Waszej rodziny. Czy planujecie oddzielny pokój dla maluszka, czy chcecie jedynie wyznaczyć mu oddzielny kącik w salonie lub sypialni? Rozważcie również, czy planujecie spać razem z dzieckiem czy będzie ono miało swoje łóżeczko, kołyskę, czy dostawkę do łóżka. Od tego zależeć będą Wasze kolejne kroki w przystosowywaniu przestrzeni dla nowego domownika.

Podstawowe zasady, jakimi kierujemy się podczas przygotowywania otoczenia w duchu Montessori to:

  • funkcjonalność – dziecko rozwija się i uczy bez nieustannej kontroli ze strony rodzica, dziecko może wykonywać większość czynności samodzielnie.

  • porządek – niewielka ilość przedmiotów, przechowywanych w koszach i pojemnikach, każdy przedmiot posiada swoje miejsce,

  • ekologia – obejmuje zarówno naturalne materiały, unikanie plastiku, jak i naturalne rośliny, dekoracje.

Aranżując przestrzeń dla niemowlęcia rozpoczynamy od:

Wyznaczenia stref

Zgodnie z pedagogiką Montessori wyznaczamy cztery strefy: spania, karmienia oraz przewijania, a także aktywności, czyli zabawy.

1. Strefa spania

Najlepszym rozwiązaniem dla niemowlęcia jest Kosz Mojżesza, który jest niewielki, przytulny i mobilny. Spróbujmy zaaranżować mu warunki podobne do tych, jakie miał jeszcze niedawno w brzuchu mamy. Pamiętajmy o tym, że należy zapewnić dziecku spokojny sen, wolny od hałasów, telewizji i światła. Po kilku miesiącach kosz Mojżesza możemy zastąpić materacykiem ułożonym na podłodze. Wrócimy jeszcze do tego tematu w kolejnym poście.

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

 

 

2. Strefa aktywności

Niemowlę ma wydzieloną przestrzeń, w której spędza czas na eksploracji otoczenia. Może być to materacyk lub mata, albo gruby koc, leżące na podłodze. Dodatkowym elementem urozmaicającym tę przestrzeń jest lustro. Lustro wieszamy nisko, aby dziecko mogło obserwować w nim całą swoją sylwetkę, swoje ruchy, a także pozostałą część pokoju. Strefa aktywności to najlepsze miejsce do powieszenia mobili Montessori.

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

 

3. Strefa karmienia

Najwygodniejszy z możliwych foteli z podłokietnikami. Dobrze się sprawdzi też fotel bujany. Mały stolik z lampką o delikatnym świetle będzie również użyteczny.

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

 

 

4. Strefa przewijania

Metoda Montessori zakłada, że strefą przewijania może być po prostu podłoga. Większość mam jednak decyduje się na przewijak i to również jest świetny wybór.

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Źródło

Aranżując przestrzeń dla swojego niemowlęcia pamiętajmy o unikaniu chaosu, przypadkowości, nadmiaru zabawek i krzykliwych kolorów ścian. Stawiamy na zabawki z naturalnych materiałów. Kontrastowe obrazki na wysokości wzroku dziecka będą miłym dopełnieniem pokoiku.

Zgodnie z teorią Montessori, pokój dziecka powinien być pozbawiony wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: szkło, ostre krawędzie czy leżące na podłodze kable. Zabawki najlepiej przechowywać w koszykach lub pudełkach, dzięki czemu łatwiej nam zadbać o porządek. Na półeczce możemy ustawić frontem kilka książeczek. Dziecko na pewno zwróci uwagę na ich kolorowe okładki.

Zasady aranżacji przestrzeni zgodnie z duchem pedagogiki Montessori są łatwe i intuicyjne. Pamiętając o tych wskazówkach, możemy stworzyć piękną i przyjazną przestrzeń w duchu pedagogiki Montessori, przygotowując w ten sposób swoje dziecko do podróży w stronę samodzielności i twórczego rozwoju.

Polecane wpisy